Planowanie spadkowe

a co dalej z moją firmą?

„Pani Anno, ma Pani 2 lata na uporządkowanie swoich spraw”- usłyszała Pani Ania od swojego lekarza. Pani Ania jest właścicielką wraz ze swoim mężem firmy transportowej. W głowie mętlik, co to właściwie oznacza „uporządkować sprawy”?
Trzeba się spotkać, porozmawiać, ale jak?
Przeplatają się emocje. w głowie jakiś buduje się plan. jakaś recepta na przyszłość… ale to wszystko jest jakieś, nieskonkretyzowane.
Pani Ania z mężem od lat 90 prowadzą swój biznes, założyli tą firmę i „z niej żyją”. To zyski z tej firmy pozwoliły na wybudowanie domu, wykształcenie dzieci (córki i syna), pozwoliły na godne życie, czasem wycieczki i wypoczynek.
I co teraz? Kto się tym zajmie?
Zagadnienie przekazania firmy sukcesorom (następnemu pokoleniu), choć opisane na smutnym przykładzie dotyka wielu przedsiębiorców- założycieli firm, którzy dziś pomalutku myślą o przejściu na emeryturę, spokojnym życiu. A co z firmą, którą założyli, która bardzo często była ich „życiem”?
Sukcesja w firmie rodzinnej to jednak nie jednorazowe wydarzenie, tu i teraz. To proces, to zmiany organizacyjno- prawne. To także emocjei psychologia, rozmowy i ustalenia. Dziś biznes to pojęcie bardzo szerokie, tak jak i rodzina. Dlatego nie warto odsuwać od siebie tego tematu, tylko sięz nim zmierzyć i ustalić reguły gry.
Sukcesja ma być właśnie odpowiedzią na pytanie, co z moim biznesem gdy już będę chciała/ chciał odpocząć, przejść na emeryturę? Kto będzie zarządzał? Czy mogę nadal czerpać zyski z firmy? Czy moja firma przetrwa? I jak to wszystko zorganizować? Sukcesja to odpowiedzi powiązanez MARZENIEM ZAŁOŻYCIELA o kontynuacji funkcjonowania firmy przez następne pokolenie.
Dlatego uważam, że sukcesja to nie tylko przekazanie majątku, to długofalowa strategia biznesowa, obejmująca obok elementów majątkowych także wartości firmy i rodziny, kulturę biznesu, ale i ducha przedsiębiorczości.
Sukcesja to kapitał majątkowy, ludzki i społeczny.
W następnych artykułach udzielimy Państwu odpowiedzi na postawione powyżej pytania.

radca prawny Monika Kochowicz